NEDEN BU BÖLGE?

TÜRKELİ SERACILIK

İhracatta lokasyon avantajı

İhracatta limanlara, ana yol güzergahlarına ve sınır bölgelerine yakın olmak ve kolay ve hızlı erişilebilmek çok önemli. Bulunduğumuz bölge ana yol güzergahlarına, liman, demiryolu ve havalimanlarına yakınlığı ile karma taşımacılık imkanına sahip. Biz de lokasyon avantajımızla Avrupa ve Rusya’ya deniz ve karayolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyoruz.

Kapıkule sınır kapısı da yakın olduğumuz sınır bölgelerinden biri. İhracattaki bu lokasyon avantajımız sayesinde yetiştirdiğimiz ürünleri soğuk havalı özel tırlarla karayolu ile birçok ülkeye kolaylıkla gönderiyoruz.

Tarım alanında yetişmiş işgücü

Büyük şehirlerde tarım personeli bulmak hem zor hem de yüksek maliyetleri olan bir konu. İzmir - Bergama bu anlamda şanslı bir bölge. Bergama, bir tarım şehri. Yine bu bölgede bulunan Bakırçay Havzası tarım için çok önemli bir bölge. Dolayısıyla tüm bu bölgede yaşayan insanların da tarıma olan ilgisi, yatkınlığı ve el becerileri çok yüksek.

Biz de tarımla uğraşmayı seven, toprağa hizmet etmekten keyif alan, tarıma yatkın insanlara istihdam sağladığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. 2002 yılından bugüne sürekli büyüyen işletmemizde toprağı ve tarımı seven 550 kişiyi istihdam ediyor, bu sayıyı yeni yatırımlarımızla artırmayı hedefliyoruz.

İklim Avantajı

Ege, seracılık için çok önemli bir bölgedir. Yörenin mikroklima özelliği toprağın daha kolay ısınmasını sağlar ve iklimsel olarak avantaj sağlar. Türkeli bulunduğu bölge sayesinde seracılıkta iklimsel avantajını kullanır ve diğer bölgelere göre erken dikim, erken hasat ve geç söküm yapar. Bu da verimi ve rekolteyi arttırır.

Jeotermal Enerji Potansiyeli

Bitkilerin gelişimi için ihtiyaç duydukları belirli bir sıcaklık vardır. Bu nedenle seracılıkta ısıtma çok önemlidir ve maliyetleri yüksektir. İklimsel değişiklikler sebebiyle geleneksel yöntemler kullanarak seraların ısınmasını sağlamanın mümkün olmadığı yörelerde jeotermal enerji, maliyetleri azaltmada çok önemlidir.

Bu nedenle tarım yapılacak alanlarda temiz ve yenilenebilir enerji olan jeotermali doğru yerde ve etkin kullanmak gerekir. Isıtmada fosil yakıtları kullanmak yerine yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi kullandığımız için karbon ayak izimizi (karbon salınımımızı) azaltıyoruz.

Sağlıklı ürünler yetiştirirken, yeşil enerji kullanarak çevremizi ve geleceğimizi de koruyoruz. İzmir - Bergama jeotermal enerji potansiyeli çok yüksek bir bölge olduğundan Türkeli olarak, jeotermal enerji potansiyelini doğru kullanıyoruz ve daha az maliyetle daha etkin üretim yapıyoruz.

İLETİŞİM
+90 (232) 641 87 91
Bergama Dikili Yolu Kocaoba Köyü Ayrımı Bergama / İzmir
info@turkelisera.com.tr
Çerez Sayfası